روشهای کاربردی نگهداری جرثقیل

روشهای کاربردی نگهداری جرثقیل با توجه به اهمیت جرثقیل ، انجام فعالیتهای نگهداری جرثقیل جهت انجام کار بهتر به سه روش صورت می گیرد :

الف : بازدید روزانه  : که توسط اپراتور انجام میشود میتواند نقش بسزایی در امور نگهداری و حفظ  ایمنی کار و کارگاه داشته باشد که شامل موارد ذیل می باشد :
 • بازدید ظاهری از سازه : با کنترل بسری ساده از لحاظ صحت سازه تا حد امکان از سالم بودن سازه اطمینان حاصل شود .
 • بازدید از سیم بکسل ، قرقره و قلاب ، میتوان با چک کردن ساده از سالم بودن سیم بکسل از لحاظ زدگی یا پارگی و سالم بودن قره و قلاب اطمینان حاصل کرد .
 • صدای غیر عادی از دستگاه : با حرکت دستگاه و صدای غیر عادی در سیستم سریعا با واحد تعمیرات اطلاع رسانی شود .
 • کنترل عملکرد کمه ریموت کنترل : با کنترل و انجام چند حرکت میتواند از سالم بودن ریموت اطمینان حاصل نماید .
 • سیستم قفل کن و ترمزها ، با توجه به اهمیت بالای سیستم قفل کن و ترمز جرثقیل ها اپراتور هر روز قبل از شروع به کار می تواند با تست این سیستم از سالم بودن اطمینان حاصل کند و از بروز حادثه جلوگیری نماید . بازدید جرثقیل
 • ب : بازدید دوره ای : این بازید به صورت دقیق و مطابق دستور کار دستور شده از سوی سیستم SAP  توسط افراد آموزش دیده انجام می شود که بسیار حائز اهمیت می باشد .
 • بازدید سازه : تکنسین های واحد نگهداری و تعمیرات سازه را از لحاظ آسیب ساختاری ، ترک خوردن احتمالی جوش ها و یا پوسیدگی و فرسودگی اتصالات ، پیچ مهره ها بازدید می نمایند . این بازدیدها معمولا بصورت ماهانه انجام می شود .
 • پین و شیفت و بلبرینگ : یکی دیگر از مهمترین موارد بازدید دوره ای ، بازدید از شفت های موجود درسیستم پین ها و بلبرینگ ها از لحاظ صدا و لرزش و گریسکاری مناسب می باشد که معمولا دردوره های ماهانه انجام می شود .
 • موتورهای الکتریکی : عامل حرکت سیستم طولی و عرضی می باشند . و در صورت بروز مشکل دستگاه متوقف می شود . لذا با تست آمپر موتور ازسالم بودن اطمینان نسبی حاصل می شود و همچنین جهت وجود عدم آسیب دیدگی در پایه های موتور بر اثر برخورد یا ارتعاش بازید بصری به صورت ماهیانه انجام می شود .
 • درام و سیم بکسل و قرقره و قلاب : در این فعالیت تکنسین های واحد نگهداری سیم بکسل را از لحاظ زدگی ، پارگی و کشیدگی و لاغر شدن سیم به علت کشش بیش از حد کنترل می کنند . همچنین قرقره را از نظر سالم بودن لبه های قرقره و سالم بودن بلبرینگ های داخلی و درام را از نظر سالم بودن سیم جمع کن و سائیدگی کنترل می نمایند .
 • جارو بک ها و مسیر برق رسانی : این سیستم وظیفه برق رسانی به جرثقیل را به عهده دارد لذا عدم کارکرد مناسب این قسمت از جرثقیل باعث قطع برق و توقف جرثقیل می شود . جهت جلوگیری از توقف دستگاه هر هفته این قسمت کنترل و در صورت وجود خرابی قطعه مورد نظر تعویض می گردد .
 • تابلو برق : تابلو برق را از لحاظ ظاهری در هر ماه مورد بررسی قرار می گیرد . همچنین کلیه متعلقات و آچار کشی شده و مورد بازید قرار می گیرد .
 • سیستم ترمز کلاج : از مهمترین بازدیدها به حساب می آید . عدم کارکرد صحیح این قسمت باعث وقوع بسیاری از حوادث میباشد. لذا باید طبق اصول و استاندارد از صحت و سلامت ترمزها سیستم کلاج اطمینان حاصل گردد . این بازدیدها بصورت هفتگی صورت می پزیرد .
 • چرخ ها و ریل ها : معمولا چرخ ها را از لحاظ ساییدگی کنترل می گردد . معمولا بخاطر جنس و متریالی که چرخ ها و ریل ها از آن ساخته می شود سایش چرخ نسبت به ریل بیشتر می باشد . همچنین ریل ها را از نظر سالم بودن جوش ها کنترل می گردد .
جرثقیل سقفیج : بازدید سالیانه : این بازید توسط شرکتی که  از سازمان استاندارد موفق به کسب گواهینامه شده علاوه بر کنترل موارد ذکر شده در بازدید دوره ای انجام تست استاتیک و تست دینامیک و تراز ریل طولی انجام می پذیرد . و در صورت صحت دستگاه گواهینامه سلامت صادر می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست