ساخت و نصب و راه اندازی جرثقیل سقفی

جرثقیل با نام لاتین crane که امروزه با پیشرفت صنعت و علم بهترین استفاده ممکن را از صنعت و سازه بکار گرفته می شود . جرثقیل سقفی over head crane با توجه به دنیای امروز که دنیای فناوری و صنعت و دنیای تبادل سریع محموله های سبک و سنگین هستیم . بی شک جرثقیل سقفی نقش تعیین کننده ای در جابجایی اجسام دارد . و در کل نقش بسزایی در تولید و ساخت و نقل و انتقالات دارد . از دیر زمان هست که جرثقیل با صنعت درگیر بوده تا نیاز کارخانجات و کارگاههای صنعتی را در جهت سهولت انجام کار را رونق بخشید . و با پیشرفت علم و صنعت ، جرثقیل سقفی هم از این قاعده مستثنی نبوده و از اواخر قرن ۱۸ میلادی جرثقیل های سقفی به عرصه صنعت ورود کرده تابه امروز که جرثقیل های سقفی برقی پیشرفت نموده و تا  امروز که با نصب درایو و تنوع سرعت در حمل جابجایی و به کمک تولید و ساخت آمده است .
از قابلیتهای جرثقیل سقفی جابجایی و حرکت بار را بصورت طولی و عرضی و ارتفاعی ( ایستایی ) را دارد و به صورت کلی جرثقیل سقفی جابجایی مواد و محموله های سنگین را در خط تولید و کارخانجات و انبارها را تسهیل نموده و همچنین ایمنی و سرعت عمل بالایی دارد و بهترین نوع جرثقیل سقفی این است که علاوه بر حمل و جابجایی مواد دارای ایمنی کاملی باشد که بهترین بهره برداری را از آن نمود و نکات ایمنی و لازم ایمنی نصب شده بر روی جرثقیل مهم ترین اصل می باشد . که از آن جمله نصب قطع کن برقی مکانیکی در تمام جهات . و نصب استوپر در حرکت طولی و انتها و ابتدای مسیر و نصب استوپر در انتها و ابتدای مسیر حرکت عرضی . و نصب آژیر برای حرکت دادن جرثقیل و نصب نشانگر وزن جهت بلند کردن بار بر روی بالابر از نکات ایمنی جرثقیل سقفی می باشد . و وینچ  و بالابر جرثقیل سقفی معمولا بصورت بالابر سیم بکسل و یا بالابر زنجیری می باشد .
و امروزه بنا به کارخانجات و تولیدی ها و کارگاه ها نسبت به بار و محموله اجسام قابل حمل و جابجایی و بنا به مقدار وزن قابل جابجایی از جرثقیل های مخصوص به همان مجموعه بهره جست و با توجه به محیط و اجسام قابل جابجایی جرثقیل سقفی به دو نوع کلی و ساخته می شود که عبارت است از :
  • جرثقیل سقفی تک پل
  • جرثقیل سقفی دو پل یا جفت پل
جرثقیل سقفی تک پل : که از ۲ عدد راهبر و یک عدد پل بصورت ساخت سازه نسبت به دهانه سوله و کارگاه تا دهانه نهایت ۲۰ متر استفاده می شود . و بعد از ساخت راهبر و پل که تا نهایت بار ۱۰ تن می باشد . می بایست که به تجهیز قطعات و لوازم مورد نیاز جهت راه اندازی این نوع سازه بر روی آن نصب گردد که از آن جمله ۴ عدد چرخ راهبر به همراه ۲ عدد الکتروموتور و یک عدد بالابر با تناژ مشخص ( طبق سفارش ) و خط برق رسانی و … مورد استفاده قرار می گیرد . و جرثقیل سقفی تک پل . در کارگاههایی که اجسام قابل جابجایی آنها زیر ۱۰ تن می باشد مورد استفاده قرار می گیرد . جرثقیل سقفی تک پل بصورت آویز یا به صورت وزنه مقابل استفاده می شود و در جرثقیل تک پل بالابر نصب شده می تواند هم سیم بکسلی باشد و هم زنجیری .
جرثقیل سقفی دو پل یا جفت پل : جرثقیل سقفی دو پل با مشخصات ۲ عدد راهبر ( کلگی ) و ۲ عدد پل ، ساخته و مونتاژ  می شود و دارای ۴ عدد چرخ و ۲ عدد الکتروموتور گیربکس برای راهبر و یک عدد بالابر همراه کالسکه که بر روی جفت پل سوار می شود و خط برق رسانی جهت راه اندازی و جرثقیل سقفی ۲ پل .
معمولا در کارگاه ها و کارخانجاتی که اجسام قابل جابجایی آنها بیشتر از ۱۰ تن می باشد و یا دهانه سوله از ۲۰ متر بیشتر می باشد و یا سوله های که محدودیت ارتفاع دارند از جرثقیل های  جفت پل جهت بهره جستن از فضایی بیشتر قابل استفاده می باشد . و نهایت استفاده از جرثقیل سقفی جفت پل تا ۴۰۰ تن یا کمتر یا بیشتر که معمولا در کارخانجات بزرگ و ذوب آهن و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد . و در جرثقیل های جفت پل مخصوصا در کارخانجات نصب کابین اپراتور الزامی می باشد . و جهت سهولت در رفت  آمد بر روی پل جرثقیل جهت تعمیرات راهبر و یا تعمیرات خط برق رسانی یک راهرو به طول دهانه پل ساخته و نصب می شود . و از مزایای جرثقیل جفت پل می توان استفاده بهینه از فضای سالن سوله عنوان کرد و از جرثقیل سقفی جهت نصب و تعمیر سیستم روشنایی و یا سیستم گرمایشی که دسترسی را راحت تر می کند ، انجام می شود .
جرثقیل سقفی جفت پل در ۶ جهت قابل حرکت است که ۲ حرکت آن در جهت طولی رفت و برگشت و ۲ حرکت دیگر آن در جهت عرضی رفت و برگشتی هست و ۲ حرکت دیگر آن در جهت ایستایی بالا و پایین می باشد و با توجه به نوع جابجایی اجسام و محموله ها و دقت حساسیت بار نیاز به تنوع سرعت داریم که حین جابجایی محموله کمترین آسیب و ضربه ای به هیچ چیزی نرسد . و وینچ و یا بالابر بکار گرفته شده برای جرثقیل سقفی دو پل بالابر سیم بکسلی می باشد .

تعمیرات اساسی جرثقیل سقفی

 

تعمیرات اساسی جرثقیل سقفی ، انواع سازه های فلزی  و پل و تیر حمال و راهبر و ریل .
تعمیر و رفع عیب پل جرثقیل سقفی و تقویت پل جرثقیل سقفی .
تعمیر تیر حمال و تقویت تیر حمال نصب شده بر روی سازه .
تعمیر ستون و پایه و تقویت ستون های نگهدارنده جرثقیل تیر حمال .
تعمیر و رفع عیب راهبر یا ( کلگی ) و تقویت راهبر .
تعمیر و اصلاح خط طولی جرثقیل و ریل و اصلاح خوردگی ریل و تعمیر اعوجاج و موجی بودن ریل .
تعمیر و اصلاح عیبهای چرخهای فولادی راهبر و رفع خوردگی و تعویض و تعمیر بلبرینگهای و واشر بندی درست چرخهای راهبر .
تعمیر الکتروموتورهای حرکت طولی و رفع گیر و ایراداتی که موجب عدم کارایی لازم می شود .
تعمیر چرخهای کالسکه و الکتروموتورهای حرکت عرضی و ترمز و رفع ایراد و عیب های موجود در حرکت عرضی .
تعمیر بالابر جرثقیل سقفی و تعمیر گیربکس و دنده های داخل گیربکس و بلبرینگ ها و کاسه نمد و شفت و کوپلینگ و ترمز بالابر و تعمیر الکتروموتور بالابر جرثقیل .
تعمیر و اصلاح قطع کن های حرکت بالا و پایین  تعمیر راهنمای سیم بکسل و تعویض و اصلاح سیم بکسل بصورت نصب صحیح بر روی درام جرثقیل .
تعمیر خط برق رسانی جرثقیل که شامل اصلاح شین یا سی ریل یا کابل برق سیم بکسل می شود و رفع عیب و تعمیر تابلو برق قدرت و فرمان تابلو و تعمیر و رفع عیب کلید فرمان جرثقیل سقفی .
تعمیر ریموت کنترل یا رادیو کنترل .
تعمیر درام و پوسته درام تعمیر کالسکه و نصب راهنمای سیم بکسل .
جرثقیل سقفی فراز صنعت
جرثقیل سقفی فراز صنعت
جرثقیل سقفی فراز صنعت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

*

code

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

فهرست